VENICE ART 2019 PARTICIPATING NATIONS

Commenti disabilitati su VENICE ART 2019 PARTICIPATING NATIONS Art, News

VENICE ART

The Exhibition will also include 91 National Participations in the historic Pavilions at the Giardini, at the Arsenale and in the historic city centre of Venice. Five countries will be participating for the first time at the Biennale Arte: Algeria, Ghana, Madagascar, Malaysia and Pakistan. The Dominican Republic exhibits for the first time at the Biennale Arte with its own national pavilion.

The Italian Pavilion at the Tese delle Vergini in the Arsenale, sponsored and promoted by the Ministero per i Beni e le Attività Culturali – Direzione Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, will be curated this year by Milovan Farronato.

ALBANIA
Maybe the cosmos is not so extraordinary
Commissioner: Ministry of Culture Republic of Albania. Curator: Alicia Knock.
Exhibitor: Driant Zeneli.
Venue: Arsenale

ALGERIA***
Time to shine bright
Commissioner/Curator: Hellal Mahmoud Zoubir, National Council of Arts and Letters Ministry of Culture. Exhibitors: Rachida AzdaouHamza Bounoua, Amina ZoubirMourad KrinahOussama Tabti.
Venue: Fondamenta S. Giuseppe, 925

ANDORRA
The Future is Now / El futur és ara
Commissioner: Eva Martínez, “Zoe”. Curators: Ivan Sansa, Paolo De Grandis.
Exhibitor: Philippe Shangti.
Venue: Istituto Santa Maria della Pietà, Castello 3701

ANTIGUA & BARBUDA
Find Yourself: Carnival and Resistance
Commissioner: Daryll Matthew, Minister of Sports, Culture, National Festivals and the Arts. Curator: Barbara Paca with Nina Khrushcheva. Exhibitors: Timothy Payne, Sir Gerald Price, Joseph Seton, and Frank Walter; Intangible Cultural, Heritage Artisans and Mas Troup.
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 919

ARGENTINA
El nombre de un país / The name of a country
Commissioner: Sergio Alberto Baur Ambasciatore. Curator: Florencia Battiti. Exhibitor: Mariana Telleria.
Venue: Arsenale

ARMENIA (Republic of)
Revolutionary Sensorium

Commissioner: Nazenie Garibian, Deputy Minister. Curator: Susanna Gyulamiryan.
Exhibitors: “ArtlabYerevan” Artistic Group (Gagik Charchyan, Hovhannes Margaryan, Arthur Petrosyan, Vardan Jaloyan) and Narine Arakelian.
Venue: Palazzo Zenobio – Collegio Armeno Moorat-Raphael, Dorsoduro 2596

AUSTRALIA
ASSEMBLY

Commissioner: Australia Council for the Arts. Curator: Juliana Engberg. Exhibitor: Angelica Mesiti.
Venue: Giardini

AUSTRIA
Discordo Ergo Sum

Commissioner: Arts and Culture Division of the Federal Chancellery of Austria.
Curator: Felicitas Thun-Hohenstein. Exhibitor: Renate Bertlmann.
Venue: Giardini

AZERBAIJAN (Republic of )
Virtual Reality

Commissioner: Mammad Ahmadzada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan.
Curators: Gianni Mercurio, Emin Mammadov. Exhibitors: Zeigam Azizov, Orkhan Mammadov, Zarnishan Yusifova, Kanan Aliyev, Ulviyya Aliyeva.
Venue: Palazzo Lezze, Campo S. Stefano, San Marco 2949

BANGLADESH (People’s Republic of)
Thirst

Commissioner: Liaquat Ali Lucky. Curators: Mokhlesur Rahman, Viviana Vannucci.
Exhibitors: Bishwajit Goswami, Dilara Begum Jolly, Heidi Fosli, Nafis Ahmed Gazi, Franco Marrocco, Domenico Pellegrino, Preema Nazia Andaleeb, Ra Kajol, Uttam Kumar karmaker.
Venue: Palazzo Zenobio – Collegio Armeno Moorat-Raphael, Dorsoduro 2596

BELARUS (Republic of)
Exit / Uscita

Commissioner: Siarhey Kryshtapovich. Curator: Olga Rybchinskaya. Exhibitor: Konstantin Selikhanov.
Venue: Spazio Liquido, Sestiere Castello 103, Salizada Streta

BELGIUM
Mondo Cane

Commissioner: Fédération Wallonie-Bruxelles. Curator: Anne-Claire Schmitz.
Exhibitor: Jos de Gruyter & Harald Thys.
Venue: Giardini

BOSNIA and HERZEGOVINA
ZENICA-TRILOGY

Commissioner: Senka Ibrišimbegović, Ars Aevi Museum for Contemporary Art Sarajevo.
Curators: Anja Bogojević, Amila Puzić, Claudia Zini. Exhibitor: Danica Dakić.
Venue: Palazzo Francesco Molon Ca’ Bernardo, San Polo 2184/A

BRAZIL
Swinguerra

Commissioner: José Olympio da Veiga Pereira, Fundação Bienal de São Paulo.
Curator: Gabriel Pérez-Barreiro. Exhibitor: Bárbara Wagner & Benjamin de Burca.
Venue: Giardini

BULGARIA
How We Live

Commissioner: Iaroslava Boubnova, National Gallery in Sofia. Curator: Vera Mlechevska.
Exhibitors: Rada Boukova , Lazar Lyutakov.
Venue: Palazzo Giustinian Lolin, San Marco 2893

CANADA
ISUMA
Commissioner: National Gallery of Canada. Curators: Asinnajaq, Catherine Crowston, Josée Drouin-Brisebois, Barbara Fischer, Candice Hopkins. Exhibitors: Isuma (Zacharias Kunuk, Norman Cohn, Paul Apak, Pauloosie Qulitalik).
Venue: Giardini

CHILE
Altered Views

Commissioner: Varinia Brodsky, Ministry of Cultures, Arts and Heritage.
Curator: Agustín Pérez. Rubio. Exhibitor: Voluspa Jarpa.
Venue: Arsenale

CHINA (People’s Republic of)
Re-

Commissioner: China Arts and Entertainment Group Ltd. (CAEG).
Curator: Wu Hongliang. Exhibitors: Chen Qi, Fei Jun, He Xiangyu, Geng Xue.
Venue: Arsenale

CROATIA
Traces of Disappearing (In Three Acts)
Commissioner: Ministry of Culture of the Republic of Croatia. Curator: Katerina Gregos.
Exhibitor: Igor Grubić.
Venue: Calle Corner, Santa Croce 2258

CUBA
Entorno aleccionador (A Cautionary Environment)
Commissioner: Norma Rodríguez Derivet, Consejo Nacional de Artes Plásticas.
Curator: Margarita Sanchez Prieto. Exhibitors: Alejandro Campins, Alex Hérnandez, Ariamna Contino and Eugenio Tibaldi. Venue: Isola di San Servolo

CYPRUS (Republic of)
Christoforos Savva: Untimely, Again
Commissioner: Louli Michaelidou. Curator: Jacopo Crivelli Visconti. Exhibitor: Christoforos Savva.
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

CZECH (Republic) and SLOVAK (Republic)
Stanislav Kolíbal. Former Uncertain Indicated

Commissioner: Adam Budak, National Gallery Prague. Curator: Dieter Bogner.
Exhibitor: Stanislav Kolibal.
Venue: Giardini

DENMARK
Heirloom

Commissioner: The Danish Arts Foundation: Lisette Vind Ebbesen (Chair), Peter Land, Jane Jin Kaisen, Charlotte Fogh and Søren Assenholt. Curator: Nat Muller. Exhibitor: Larissa Sansour.
Venue: Giardini

DOMINICAN (Republic) *
Naturaleza y biodiversidad en la República Dominicana

Commissioner: Eduardo Selman, Minister of Culture. Curators: Marianne de Tolentino, Simone Pieralice, Giovanni Verza. Exhibitors: Dario Oleaga, Ezequiel Taveras, Hulda Guzmán, Julio Valdez, Miguel Ramirez, Rita Bertrecchi, Nicola Pica, Marraffa & Casciotti.
Venue: Palazzo Albrizzi Capello, Cannaregio 4118 – Sala della Pace

EGYPT
khnum across times witness

Commissioner: Ministry of Culture. Curator: Ahmed Chiha.
Exhibitors: Islam Abdullah, Ahmed Chiha, Ahmed Abdel Karim.
Venue: Giardini

ESTONIA
Birth V

Commissioner: Maria Arusoo, Centre of Contemporary Arts of Estonia. Curators: Andrew Berardini, Irene Campolmi, Sarah Lucas, Tamara Luuk. Exhibitor: Kris Lemsalu.
Venue: c/o Legno & Legno, Giudecca 211

FINLAND (Alvar Aalto Pavilion)
A Greater Miracle of Perception

Commissioner: Raija Koli, Director Frame Contemporary Art Finland.
Curators: Giovanna Esposito Yussif, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, Christopher Wessels. Exhibitors: Miracle Workers Collective (Maryan Abdulkarim, Khadar Ahmed, Hassan Blasim, Giovanna Esposito Yussif, Sonya Lindfors, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, Outi Pieski, Leena Pukki, Lorenzo Sandoval, Martta Tuomaala, Christopher L. Thomas, Christopher Wessels, Suvi West).
Venue: Giardini

FRANCE
Deep see blue surrounding you / Vois ce bleu profond te fondre

Commissioner: Institut français with the Ministry for Europe and Foreign Affairs and the Ministry of Culture. Curator: Martha Kirszenbaum. Exhibitor: Laure Prouvost.
Venue: Giardini

GEORGIA
REARMIRRORVIEW, Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation

Commissioner: Ana Riaboshenko. Curator: Margot Norton. Exhibitor: Anna K.E.
Venue: Arsenale

GERMANY
Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office, Germany. Curator: Franciska Zólyom. Exhibitor: Natascha Süder Happelmann.
Venue: Giardini

GHANA ***
Ghana Freedom

Commissioner: Ministry of Tourism, Arts and Culture. Curator: Nana Oforiatta Ayim.
Exhibitors: Felicia Abban, John Akomfrah, El Anatsui, Lynette Yiadom Boakye, Ibrahim Mahama, Selasi Awusi Sosu.
Venue: Arsenale

GREAT BRITAIN
Cathy Wilkes
Commissioner: Emma Dexter. Curator: Zoe Whitley. Exhibitor: Cathy Wilkes.
Venue: Giardini

GREECE
Mr Stigl
Commissioner: Syrago Tsiara (Deputy Director of the Contemporary Art Museum – Metropolitan Organization of Museums of Visual Arts of Thessaloniki – MOMus).
Curator: Katerina Tselou. Exhibitors: Panos Charalambous, Eva Stefani, Zafos Xagoraris.
Venue: Giardini

GRENADA
Epic Memory

Commissioner: Susan Mains. Curator: Daniele Radini Tedeschi.
Exhibitors: Amy Cannestra, Billy Gerard Frank, Dave Lewis, Shervone Neckles, Franco Rota Candiani, Roberto Miniati, CRS avant-garde.
Venue: Palazzo Albrizzi-Capello (first floor), Cannaregio 4118

GUATEMALA
Interesting State

Commissioner: Elder de Jesús Súchite Vargas, Minister of Culture and Sports of Guatemala. Curator: Stefania Pieralice. Exhibitors: Elsie Wunderlich, Marco Manzo.
Venue: Palazzo Albrizzi-Capello (first floor), Cannaregio 4118

HAITI
THE SPECTACLE OF TRAGEDY

Commissioner: Ministry of Culture and Communication.
Curator: Giscard Bouchotte. Exhibitor: Jean Ulrick Désert.
Venue: Circolo Ufficiali Marina, Calle Seconda de la Fava, Castello 2168

 

Comments are closed.