90th ACADEMY AWARDS: WINNERS AND NOMINEES

Commenti disabilitati su 90th ACADEMY AWARDS: WINNERS AND NOMINEES Film Festival, News

Oscars

 

– THE BEST PICTURE                                                                                                                                                          THE SHAPE OF WATER Directed by Guillermo del Toro    WINNER                                                             Call me by your name by Luca Guadagnino                                                                                                               Darkest Hour by Joe Writh                                                                                                                                           Dunkirk by Christopher Nolan                                                                                                                                       Get Out by Jordan Peele                                                                                                                                                     Lady Bird by Greta Gerwig                                                                                                                                         Phantom Thread by Paul Thomas Anderson                                                                                                             The Post by Steven Spielberg                                                                                                                                     Three billboard outside Ebbing Missouri by Martin McDonagh

– BEST DIRECTOR
GUILLERMO DEL TORO (The Shape of Water) WINNER
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele – (Get Out)
Greta Gerwig – (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson – (Phantom Thread)
– BEST ACTOR
GARY OLDMAN (Darkest Hour) WINNER
Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Denzel Washington ( Roman J. Israel)
– BEST ACTRESS
FRANCES McDORMAND (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) WINNER
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Margot Robbie ( I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)
– BEST SUPPORTING ACTOR
SAM ROCKWELL (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) WINNER
Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins ( The Shape of Water)
Christopher Plummer (All the Money in the World)
– BEST SUPPORTING ACTRESS
ALLISON JANNEY ( I, Tonya) WINNER
Mary J. Blige (Mudbound)
Lesley Manville ( Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape of Water)
– BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
A Fantastic Woman (Chile) by Sebastián Leliodouble WINNER
The Insult (Lebanon) by Ziad Doueiri
Loveless (Russia) by Andrey Zvyagintsev
On Body and Soul (Hungary) by Ildikó Enyedi
The Square (Sweden) by Ruben Östlund
– BEST ORIGINAL SCREENPLAY
GET OUT (Jordan Peele) WINNER
The Big Sick (Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Shape of Water ( Guillermo del Toro and Vanessa Taylor)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
– BEST ADAPTED SCREENPLAY
CALL ME BY YOUR NAME (James Ivory) WINNER
The Disaster Artist (Scott Neustadter and Michael H. Weber)
Logan (Scott Frank, James Mangold and Michael Green)
Molly’s Game (Aaron Sorkin)
Mudbound ( Virgil Williams and Dee Rees)
– BEST CINEMATOGRAPHY
BLADE RUNNER 2049 (Roger Deakinsdouble) WINNER
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Mudbound (Rachel Morrison)
The Shape of Water (Dan Laustsen)
– BEST ORIGINAL SCORE
THE SHAPE OF WATER (Alexandre Desplatdouble) WINNER
Dunkirk (Hans Zimmer)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)
– BEST PRODUCTION DESIGN
THE SHAPE OF WATER ( Paul Denham Austerberry) WINNER
Beauty and the Beast (Sarah Greenwood)
Blade Runner 2049 (Dennis Gassner)
Darkest Hour (Sarah Greenwood)
Dunkirk (Nathan Crowley)
– BEST FILM EDITING
DUNKIRK (Lee Smithdouble) WINNER
Baby Driver (Paul Machliss and Jonathan Amos)
I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)
– BEST COSTUME DESIGN
PHANTOM THREAD by Mark Bridgesdouble WINNER
Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
The Shape of Water – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolata Boyle

Comments are closed.